Masáž miminka při nachlazení

Zahlenění se u našeho dítěte může objevit záhy po narození. Často se s ním setkáme v prvních letech života dítěte zejména v období podzimu a jara. U miminek a dětí, které ještě nedokáží smrkat je vynikající, když v tomto období 5x denně masírujeme hrudníček, čelo a chodidla. Připravíme si na talířek lžíci jojobového nebo mandlového oleje a přidáme 1 kapku esence eukalyptu radiata a 1 kapku jedle. Eukalyptus rozpouští hleny a ochlazuje zduřelé sliznice, které oplaskávají. Jedle čistí horní a dolní cesty dýchací a dočišťuje záněty v ledvinách. U dětí nad 1 rok můžeme použít místo jedle borovici. Je silnější.
Pokud už rýma není čirá, přidáme 1 kapku tea tree (čajovníku), nebo použijeme 1 kapku ravintsáry. Tato silice má zároveň vlastnosti eukalyptu i čajovníku: rozpouští hleny a působí protizánětlivě.
Dítěti směsí natíráme hrudníček. Používáme 2 tahy, které podpoří odhlenění.

1. Otevřená kniha:
Sepneme ruce, ve kterých jsme třením prohřáli připravený olej a opřeme je o hrudní kost dítěte (zavřená kniha). Ruce od sebe oddalujeme od malíčku, jako když otevíráme knihu a přejíždíme jimi oblast plic přes prsní bradavky po žebrech až na boky. 3x opakujeme

2. Motýl:
Na hrudníčku dítěte si představíme velkého motýla a pohladíme jej.
Ruce položíme na kyčle miminka a pravou rukou pohladíme křížem na protilehlé rameno a lehce zpět na kyčel. Levou rukou děláme stejný pohyb od druhé kyčle křížem na protilehlé rameno a lehce zpět.
Pohyb opakujeme střídavě levou a pravou rukou 3x.

Namasírujeme krouživě i bříško ve směru hodinových ručiček kolem pupíku. Masáží bříška podpoříme rozpouštění a vykakání napolykaných hlenů.
Eukalyptovou směsí natřeme pomocí palců chodidla dítěte od paty k prstům pro celkovou úlevu.

Nakonec přidáme pohyb palci od středu čela až ke spánkům a přes lícní kosti od kořene nosu k ouškům.

Opět opakujeme 3x. Pozor, aby eukalyptová silice nepřišla do kontaktu s očima.
Na závěr každé masáže pohladíme dítě od hlavy k patám a pochováme.

Více o technice dětských masáží najdete v knize: Masáže dětí a kojenců, Hašplová, Portál, 2009, o olejích k dětským masážím na www.ellinor.cz, kde je i zásilková služba pro knihu i oleje.