Něco o masážích

MASÁŽE DĚTÍ A KOJENCŮ

„Sytit dítě svými doteky, to je stejně důležité jako starat se o jeho žaludek.“

Frédérick Laboyer

Masáže dětí a kojenců jsou jemnou dotekovou technikou, která

 • podporuje vznik vazby a důvěry mezi dítětem a rodiči
 • celkově zklidňuje
 • přináší dobrý spánek
 • zlepšuje a harmonizuje procesy dýchání, trávení, cévní a lymfatický oběh, i rozvoj nervové soustavy
 • ulevuje při kolikových problémech
 • zmírňuje bolesti při růstu zoubků
 • rozvíjí motoriku
 • navozuje správný rytmus střídání zátěže a odpočinku
 • působí na zvýšení nebo snížení svalového napětí
 • zklidňuje hyperaktivitu
 • může příznivě spolupůsobit jako součást komplexní léčby dětského astmatu nebo ekzému nebo nemocí spojených s poruchou svalového napětí.

Voňavé doteky jsou pro naše miminka hojivým balzámem hned po narození, ale i v celém průběhu jeho života. Je dobré udělat z masáže rituál, kdy opakovaně ve stejnou dobu masírujeme své děťátko denně například před nebo po večerním koupání. Celková masáž dítěte do 1 roku trvá asi 15 – 20 minut. Masírujeme postupně od nožiček přes bříško, hrudníček, ručičky, obličej a zádíčka.

„Žádného mazlení pro dítě v počáteční době jeho života není dost. Pocit bezpečí, které dítěti dává, zůstává mu po celý život. Děti takto mazlené v prvém roce zachovávají si pocit bezpečí v dalším životě a podnikavost se smělostí je u nich nápadná ve srovnání s těmi, jimž se této citlivé podpory nedostalo.“

Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

Jemná masáž podporuje tvorbu vazby mezi rodiči a dětmi. Pomáhá vzájemnému porozumění a pocitu přijetí. Má důležitý vliv na objevení vlastních hranic, sebeuvědomění, nalezení vlastního těla. To dává později v období zrání dítěte a v dospělosti základ pro odvahu a zdravou sebedůvěru.

Účinek masáže oceníme v běžném životě, ale i tam, kde došlo k narušení vazby. Vazba vzniká přirozeně už během našich myšlenek na početí dítěte a pak v průběhu celého těhotenství, při porodu a v dalších okamžicích našeho života. Když se miminko narodí, ví matka automaticky, že jej má kojit, přebalovat, chránit. Rozumí jeho signálům a opětuje je. Pokud došlo ale k problémům v těhotenství, nebo při porodu, k prožitku strachu, bolesti, tísně, nervozity, únavy, nervového vypětí, vyčerpání, či zranění, může se stát, že tato „řeč beze slov“ není plně rozvinuta. Pak jemným opakovaným hlazením rozpustíme psychické bloky, které způsobují u rodičů pocity „nevím, nerozumím, nedělám něco dostatečně“ a u dětí „ nikdo mi nerozumí, nedovolám se“.

Dotek je také obrovským přínosem a podporou pro „zrození“ rodičovské role otce. Je branou do duše, a pokud je nastávající tatínek pozván k dotýkání miminka v břiše maminky a zejména pak od prvních okamžiků narození, dostává vynikající dar pro rozvoj své rodičovské role. Může svému dítěti porozumět během prvních pár hodin a dní, být tak začleněn do nově se tvořící rodiny hned v počátku. Jinak dochází k posílení role otce až kolem druhého roku věku dítěte, kdy se domluví slovně.

Velmi důležitým přínosem pro porozumění mezi dětmi a rodiči je masáž při adopci dítěte, nebo po období, kdy bylo děťátko umístěno v inkubátoru nebo v nemocniční péči.

Pohlazení a přijetí přes dotek, je nekonečně sladkým lékem pro vaše dítě, pro vaše vztahy, pro vaše nové role.

„Masáž je vyjádřením lásky pečujícím láskyplným dotykem.“

Amelia S. Aucketová

Chceme-li své dítě zvlášť odměnit a vybavit svojí láskou a podporou na cestě životem, dát mu do vínku zdraví, citlivost, odvahu, trpělivost, něžnost, dotýkejme se jej denně.